نجم الدین

معنی نجم الدین
[نَ مُدْ دی] (اِخ) (شیخ) حسن دهلوی عارف و شاعر پارسی گوی هندی است اصل وی را از سیستان دانسته اند به سال 651 ه ق تولد یافت و در هشتادوهفت سالگی به سال 735 درگذشت با امیرخسرو دهلوی معاصر و از مریدان و برکشیدگان شاه نظام اولیاست وی به اشعار سعدی توجه خاصی داشته و این اثر به وضوح در دیوانش دیده میشود اشعار نجم الدین حسن در بین پارسی گویان هند رواج فراوانی دارد، او راست: ای بر فراز سرو برآورده ماه را بر ماه کج نهاده به شوخی کلاه را گویند آفتاب پرستند یک گروه ما بنده ایم آن دو رخ همچو ماه را ای خون خلقی ریخته وآنگه از آن خون ریختن نه دست تو دارد خبر نه تیغ تو آسودگی گفتم به رغم دشمنان آسایشی یابم ز تو استغفراللَّه زین سخن عشق تو و آسودگی؟ ای به عهدت پارسائی ها به رسوائی بدل من یکی زآن پارسایانم که رسوا کرده ای مشتاق تو به هیچ جمالی نظر نکرد بیمار تو ز هیچ طبیبی دوا نخواست (از مجمع الفصحا چ مصفا ج 1 ص 562 ) و نیز رجوع به تاریخ ادبیات شبلی نعمانی ج 2 شود.
اشتراک‌گذاری
قافیه‌یاب برای اندروید

با خرید نسخه اندرویدی قافیه‌یاب از فروشگاه‌های زیر از این پروژه حمایت کنید:

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید
نرم‌افزار فرهنگ عروضی

فرهنگ عروضی هم‌صدا برای اندروید

فرهنگ لغت جامع عروض و قافیه با قابلیت وزن یابی.

گنجور

گنجور مجموعه‌ای ارزشمند از سروده‌ها و سخن‌رانی‌های شاعران پارسی‌گوی است که به صورت رایگان در اختیار همگان قرار گرفته است. برای مشاهده وب‌سایت گنجور اینجا کلیک کنید.

دریای سخن

نرم‌افزار دریای سخن کتابخانه‌ای بزرگ و ارزشمند از اشعار و سخنان شاعران گرانقدر ادب فارسی است که به حضور دوستداران شعر و ادب تقدیم می‌داریم.