نبق

معنی نبق
[نَ] (ع مص) نوشتن (منتهی الارب) (از ناظم الاطباء) (آنندراج) کتابت (اقرب الموارد) (از المنجد) (تاج المصادر بیهقی): نبق الرجل نبقاً؛ کتب (اقرب الموارد) نبق الکتاب نبقاً؛ سطره و کتب (معجم متن اللغه ||): خارج شدن و آشکار گشتن (از المنجد): نبق الشی ء؛ خرج (اقرب الموارد (||) اِ) آردمانندی است شیرین که از تنهء خرمادرخت برآید و آن را به دوشاب خرما آمیخته بکنی سازند (منتهی الارب) (آنندراج) آردمانند شیرین که از تنهء خرما برآید (از المنجد) (ناظم الاطباء) و آن را با دوشاب خرما آمیخته نبیذ سازند (ناظم الاطباء) و آن شراب را ضری گویند (از معجم متن اللغه) چیزی است مانند آرد که از میان جذع درخت خرما بیرون آید، و جذع، بن درخت خرما را گویند و طعم آن شیرین بود و چون او را به صعتر بیامیزند قوّت او زیاد شود و نبیذی که از او سازند در نهایت نیکوئی بود (از ترجمهء صیدنهء بیرونی).
اشتراک‌گذاری
قافیه‌یاب برای اندروید

با خرید نسخه اندرویدی قافیه‌یاب از فروشگاه‌های زیر از این پروژه حمایت کنید:

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید
نرم‌افزار فرهنگ عروضی

فرهنگ عروضی هم‌صدا برای اندروید

فرهنگ لغت جامع عروض و قافیه با قابلیت وزن یابی.

گنجور

گنجور مجموعه‌ای ارزشمند از سروده‌ها و سخن‌رانی‌های شاعران پارسی‌گوی است که به صورت رایگان در اختیار همگان قرار گرفته است. برای مشاهده وب‌سایت گنجور اینجا کلیک کنید.

دریای سخن

نرم‌افزار دریای سخن کتابخانه‌ای بزرگ و ارزشمند از اشعار و سخنان شاعران گرانقدر ادب فارسی است که به حضور دوستداران شعر و ادب تقدیم می‌داریم.