نامی ترمدی

معنی نامی ترمدی
[یِ تَ مَ] (اِخ) (میر خان) محمدمعصوم بن میر سیدصفائی ترمدی بکری( 1) از شاعران اواخر قرن دهم و اوایل قرن یازدهم است رفته و « از طرف اکبرپادشاه به سفارت پیش شاه عباس ماضی » متوطن بهکر هندستان بوده است و « شمع انجمن » وی به روایت مؤلف با شفائی و فکری و اوحدی مصاحبت داشته است وفات وی به سال 1051 ه ق در بهکر اتفاق افتاد او راست: امشب ز سوز سینه خوشم مهلت ای اجل خاشاک نیمسوخته مهمان آتش است چون گریهء من دید نهان کرد تبسم پیداست که این گریهء من بی اثری نیست در عشق بتان مشق جنون باید کرد جان را بطریق رهنمون باید کرد چون شیشه تمام پر ز خون باید شد وآنگه ز ره دیده برون باید کرد رجوع به طبقات اکبری ج 2 ص 500 و شمع انجمن ص 346 و روز روشن ص 679 و منتخب التواریخ بداونی ج 3 ص 364 و نگارستان سخن ص 117 و مقالات الشعراء ص 798 شود ( 1) - مؤلف شمع انجمن نام او را میرمعصوم آورده است، در تذکرهء نگارستان سخن نام وی چنین است: میر محمد معصوم بهکری.
اشتراک‌گذاری
قافیه‌یاب برای اندروید

با خرید نسخه اندرویدی قافیه‌یاب از فروشگاه‌های زیر از این پروژه حمایت کنید:

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید
نرم‌افزار فرهنگ عروضی

فرهنگ عروضی هم‌صدا برای اندروید

فرهنگ لغت جامع عروض و قافیه با قابلیت وزن یابی.

گنجور

گنجور مجموعه‌ای ارزشمند از سروده‌ها و سخن‌رانی‌های شاعران پارسی‌گوی است که به صورت رایگان در اختیار همگان قرار گرفته است. برای مشاهده وب‌سایت گنجور اینجا کلیک کنید.

دریای سخن

نرم‌افزار دریای سخن کتابخانه‌ای بزرگ و ارزشمند از اشعار و سخنان شاعران گرانقدر ادب فارسی است که به حضور دوستداران شعر و ادب تقدیم می‌داریم.