ناف هفته

معنی ناف هفته
[فِ هَ تَ / تِ] (ترکیب اضافی، اِ مرکب) کنایه از روز سه شنبه است که در وسط هفته واقع است (برهان قاطع) روز سه شنبه (آنندراج) (ناظم الاطباء) : فردا که ناف هفته و روز سه شنبه است روزی که هست از شب قدری خجسته تر( 1) انوری روز می خوردن و شادی و نشاط و طرب است ناف هفته ست اگر غرهء ماه رجب است انوری از دگر روز هفته آن به بود ناف هفته مگر سه شنبه بودنظامی ناف هفته بد و از ماه صفر کاف و الف که به گلشن شد و این گلخن پردود بهشت حافظ ( 1) - و سابق بر این رسم کرده بودند که در آن روز [ سه شنبه ] ملوک و امرا به می خوردن و عشرت مشغول می شدند و از زحمات کناره می جستند، فریدالدین کاتب در این باب گفته: غم این غم است و بس که ز من فوت می شود در بزم صدر عالم رسم سه شنبهی (از فرهنگ نظام) (از آنندراج) (از انجمن آرا).
اشتراک‌گذاری
قافیه‌یاب برای اندروید

با خرید نسخه اندرویدی قافیه‌یاب از فروشگاه‌های زیر از این پروژه حمایت کنید:

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید
نرم‌افزار فرهنگ عروضی

فرهنگ عروضی هم‌صدا برای اندروید

فرهنگ لغت جامع عروض و قافیه با قابلیت وزن یابی.

گنجور

گنجور مجموعه‌ای ارزشمند از سروده‌ها و سخن‌رانی‌های شاعران پارسی‌گوی است که به صورت رایگان در اختیار همگان قرار گرفته است. برای مشاهده وب‌سایت گنجور اینجا کلیک کنید.

دریای سخن

نرم‌افزار دریای سخن کتابخانه‌ای بزرگ و ارزشمند از اشعار و سخنان شاعران گرانقدر ادب فارسی است که به حضور دوستداران شعر و ادب تقدیم می‌داریم.