ناصح الدین ارجانی

معنی ناصح الدین ارجانی
[صِ حُ دْ دی نِ اَرْ رَ] (اِخ) احمدبن محمد ارجانی، مکنی به ابوبکر ملقب به ناصح الدین یا ناصر از شاعران عربی گوی خوزستان است مؤلف ریحانه الادب آرد: فقیهی است شاعر که قاضی تستر( 1) و عسکر مکرم( 2) بوده و اشعار او آبدار و در غایت حسن و طراوت و رقت و ملاحت بوده و گویند که علی الدوام روزی هشت بیت شعر می گفته است وی به سال 544 ه ق در 84 سالگی در شهر تستر وفات یافت و در همان بلده یا شهر عسکر مکرم مدفونست او راست: لو کنت اجهل ما علمت لسرنی جهلی کما قد سائنی ما اعلم کالصعو یرتع فی الریاض و انما حبس الهزار لانه یترنم (از ریحانه الادب ج 1 ص 57 از مراصد الاطلاع و تاریخ ابن خلکان ج 1 ص 50 ) و نیز رجوع شود به قاموس الاعلام ج 6 و معجم المطبوعات ص 324 و تاریخ الخلفاء ص 293 و رجوع به ارجانی ابوبکر احمدبن حسین الارجانی در این لغت نامه شود ( 1) - تستر بر وزن دختر از بلاد خوزستان است ( 2) - عسکر مکرم بر وزن دختر از بلاد خوزستان است (از ریحانه الادب).
اشتراک‌گذاری
قافیه‌یاب برای اندروید

با خرید نسخه اندرویدی قافیه‌یاب از فروشگاه‌های زیر از این پروژه حمایت کنید:

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید
نرم‌افزار فرهنگ عروضی

فرهنگ عروضی هم‌صدا برای اندروید

فرهنگ لغت جامع عروض و قافیه با قابلیت وزن یابی.

گنجور

گنجور مجموعه‌ای ارزشمند از سروده‌ها و سخن‌رانی‌های شاعران پارسی‌گوی است که به صورت رایگان در اختیار همگان قرار گرفته است. برای مشاهده وب‌سایت گنجور اینجا کلیک کنید.

دریای سخن

نرم‌افزار دریای سخن کتابخانه‌ای بزرگ و ارزشمند از اشعار و سخنان شاعران گرانقدر ادب فارسی است که به حضور دوستداران شعر و ادب تقدیم می‌داریم.