ناشز

معنی ناشز
[شِ] (ع ص) بلندنشیننده (آنندراج) (غیاث اللغات) (صراح) (منتخب اللغات) آنچه که بلند برآمده باشد از مکانش ما کان ناتاً مرتفعاً عن مکانه (المنجد) مرتفع (اقرب الموارد) ج، نواشز - عرق ناشز؛ رگ بلند برآمده و برجهنده از بیماری (منتهی الارب) (آنندراج) (ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد) ناتی ء، یضرب و یرتفع عن مکانه لداء او غیره (المنجد) - قلب ناشز؛ دل از جای رفته از ترس (منتهی الارب) (ناظم الاطباء) ارتفع من مکانه رعبا (اقرب الموارد): نشزت نفسه؛ جاشت من الفزع (المنجد) رجوع به نشز شود || زنی که ناسازواری کند شوی را و در خشم آورد آن را و امتناع کند از آن (ناظم الاطباء) زن ناسازگار زنی که با شوهر خود ناسازگاری کند که با شوی آرام نگیرد ناسازوار با شوی آنکه عصیان کند با شوی( 1) رجوع به ناشزه شود || مردی که بر زنش جفا کند (فرهنگ نظام) ( 1) - نشزت المرأه بزوجها و منه و علیه: استعصت علیه و ابغضته فهی ناشز و ناشزه (المنجد).
اشتراک‌گذاری
قافیه‌یاب برای اندروید

با خرید نسخه اندرویدی قافیه‌یاب از فروشگاه‌های زیر از این پروژه حمایت کنید:

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید
نرم‌افزار فرهنگ عروضی

فرهنگ عروضی هم‌صدا برای اندروید

فرهنگ لغت جامع عروض و قافیه با قابلیت وزن یابی.

گنجور

گنجور مجموعه‌ای ارزشمند از سروده‌ها و سخن‌رانی‌های شاعران پارسی‌گوی است که به صورت رایگان در اختیار همگان قرار گرفته است. برای مشاهده وب‌سایت گنجور اینجا کلیک کنید.

دریای سخن

نرم‌افزار دریای سخن کتابخانه‌ای بزرگ و ارزشمند از اشعار و سخنان شاعران گرانقدر ادب فارسی است که به حضور دوستداران شعر و ادب تقدیم می‌داریم.