نازک بخارائی

معنی نازک بخارائی
[زُ کِ بُ] (اِخ) شوکت بخارائی از شاعران قرن یازدهم بخاراست وی مدتی نازک تخلص کرد و زمانی هم تخلص شوکت را برگزید( 1) به روایت نصرآبادی( 2) به سال 1088 ه ق به هرات آمد و به خدمت حاکم هرات رسید و مهربانیها دید و از توجهات میرزا سعدالدین وزیر خراسان نیز بی نصیب نماند، دوران اخیر عمر را در اصفهان گذراند حزین لاهیجی وی را در اصفهان در نهایت شوریدگی و آشفتگی دیده است( 3) وی به سال 1107 ه ق در اصفهان وفات یافت( 4) از اشعار اوست: به صحرای غمش تنها نه من سرگشتگی دارم که همچون گردباد اینجا سر افلاک می گردد دل عاشق وجود از هرچه یابد زآن فنا گردد ازآن آبی که گندم سبز گردد، آسیا گردد ز سایهء مژه چشم مور بست قلم چو می کشید مصور دهان تنگ ترا! شیر انوار تجلی را چو می کردند صاف درد آن مهتاب و صاف آن بناگوش تو شد! ما چون سپند گرم رو دشت شعله ایم خاکستری که ماند بجا گرد راه ماست و نیز رجوع به تاریخ ادبیات براون ج 4 ص 175 و خزانهء عامره ص 120 و سرو آزاد ص 281 و تذکره المعاصرین حزین 2) - تذکرهء نصرآبادی ) ص 66 و کلمات الشعراء سرخوش ص 62 و شمع انجمن ص 222 شود ( 1) - نتایج الافکار ص 387 4) - نتایج الافکار ص 387 ) 3) - ریاض العارفین ص 212 ) ص 442.
اشتراک‌گذاری
قافیه‌یاب برای اندروید

با خرید نسخه اندرویدی قافیه‌یاب از فروشگاه‌های زیر از این پروژه حمایت کنید:

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید
نرم‌افزار فرهنگ عروضی

فرهنگ عروضی هم‌صدا برای اندروید

فرهنگ لغت جامع عروض و قافیه با قابلیت وزن یابی.

گنجور

گنجور مجموعه‌ای ارزشمند از سروده‌ها و سخن‌رانی‌های شاعران پارسی‌گوی است که به صورت رایگان در اختیار همگان قرار گرفته است. برای مشاهده وب‌سایت گنجور اینجا کلیک کنید.

دریای سخن

نرم‌افزار دریای سخن کتابخانه‌ای بزرگ و ارزشمند از اشعار و سخنان شاعران گرانقدر ادب فارسی است که به حضور دوستداران شعر و ادب تقدیم می‌داریم.