دوزبر

معنی دوزبر
و تلفظ آن [ اَنْ ] مانند: کتاباً، » " « [دُ زَ / زِ بَ] (اِ مرکب) (اصطلاح نحو) نصب در نحو و صورت آن در بالای حروف این است حساباً، زیداً، صبراً (یادداشت مؤلف ||) تنوین نصب ایرانی است و معنی مخصوص دارد و بیشتر افادهء حال کند؛ یعنی قید حالت سازد مانند متنکراً، غفلتاً، احتراماً، استرحاماً، توقیراً، مکرماً، عالماً و عامداً، و غالباً به جای آن می شود یکی از کلمات (از روی، از راه) یا یکی از حروف اضافهء فارسی را به اول کلمه افزود: تعصباً؛ از راه تعصب احتراماً؛ با احترام حقیقتاً مرد خوبی است؛ در حقیقت سریعاً آمد؛ بسرعت آمد فوراً فهمید؛ برفور فهمید غیاباً ارادت دارم؛ درغیاب ارادت دارم صریحاً به او گفتم؛ به صراحت به او گفتم توقیراً؛ از روی توقیر تخمیناً دو کیلو وزن دارد؛ به تخمین تحقیقاً نمی دانم؛ به تحقیق نمی دانم شدیداً به او حمله کرد؛ به شدت حمله کرد حقاً؛ از روی حق (یادداشت مؤلف).
اشتراک‌گذاری
قافیه‌یاب برای اندروید

با خرید نسخه اندرویدی قافیه‌یاب از فروشگاه‌های زیر از این پروژه حمایت کنید:

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید
نرم‌افزار فرهنگ عروضی

فرهنگ عروضی هم‌صدا برای اندروید

فرهنگ لغت جامع عروض و قافیه با قابلیت وزن یابی.

گنجور

گنجور مجموعه‌ای ارزشمند از سروده‌ها و سخن‌رانی‌های شاعران پارسی‌گوی است که به صورت رایگان در اختیار همگان قرار گرفته است. برای مشاهده وب‌سایت گنجور اینجا کلیک کنید.

دریای سخن

نرم‌افزار دریای سخن کتابخانه‌ای بزرگ و ارزشمند از اشعار و سخنان شاعران گرانقدر ادب فارسی است که به حضور دوستداران شعر و ادب تقدیم می‌داریم.