دودآهنگ

معنی دودآهنگ
[هَ] (اِ مرکب) دودآهنج (ناظم الاطباء) (از برهان) فکژ دودکش داخنه دوددان همان دودآهنج است به هر دو معنی آن (یادداشت مؤلف) به معنی دودکش است چه یک معنی آهنگ کشیدن است و آن سوراخی است که در حمام ها و مطبخها و بخاریها گذارند تا دود بیرون رود (آنندراج) (از فرهنگ جهانگیری) روزنی که از آن دود بیرون رود و آن را دودکش نیز گویند (غیاث) : آفاق به پای ماه ما فرسنگی است وز نالهء ما سپهر دودآهنگی استخاقانی آتشی چون سیاه دود به رنگ کآورد سر برون ز دودآهنگنظامی حجره ای با چهار دودآهنگ بر دل و دیده چون نباشد تنگنظامی اگر چه ز آتش سودا چو خصمت دلی دارد چو دودآهنگ لاله کمال الدین اسماعیل || دودآهنج پارچهء سفالی که جهت گرفتن دوده از برای ساختن مرکب بر بالای چراغ تعبیه کنند (از برهان) (از آنندراج) (از ناظم الاطباء).
اشتراک‌گذاری
قافیه‌یاب برای اندروید

با خرید نسخه اندرویدی قافیه‌یاب از فروشگاه‌های زیر از این پروژه حمایت کنید:

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید
نرم‌افزار فرهنگ عروضی

فرهنگ عروضی هم‌صدا برای اندروید

فرهنگ لغت جامع عروض و قافیه با قابلیت وزن یابی.

گنجور

گنجور مجموعه‌ای ارزشمند از سروده‌ها و سخن‌رانی‌های شاعران پارسی‌گوی است که به صورت رایگان در اختیار همگان قرار گرفته است. برای مشاهده وب‌سایت گنجور اینجا کلیک کنید.

دریای سخن

نرم‌افزار دریای سخن کتابخانه‌ای بزرگ و ارزشمند از اشعار و سخنان شاعران گرانقدر ادب فارسی است که به حضور دوستداران شعر و ادب تقدیم می‌داریم.