دندیدن

معنی دندیدن
[دَ دی دَ] (مص) زمزمه کردن (دهار) (السامی فی الاسامی) زیر لب بنرمی چیزی گفتن: زمزمه؛ دندیدن مجوس به زمان خوردن (یادداشت مؤلف) در زیر لب آهسته و با خود حرف زدن باشد از روی قهر و غضب و جوشیدن از خشم، و شیرازیان و خراسانیان لَندیدن گویند (از برهان) (از آنندراج) (از ناظم الاطباء) سخن آهسته و زیر لب از روی خشم گفتن لندیدن (از لغت محلی آمده ولی در « بدندند » شوشتر) از خشم جوشیدن (شرفنامهء منیری ||) در بندی از مسمطی از منوچهری برخی نسخه ها کلمهء از دنده » مخفف دنده ساخته شده باشد به معنی « دند » مضبوط است و ظاهراً دندیدن از « بگردند » چاپ دبیرسیاقی به جای آن کلمهء نزدیک است : کبکان بی آزار که در کوه بلندند بی قهقهه یک بار ندیدم که بخندند « بگردند » که با معنی « ای به دنده ای شدن جز خاربنان جایگه خود نپسندند بر پهلو ازین نیمه بدان نیمه بدندندمنوچهری.
اشتراک‌گذاری
قافیه‌یاب برای اندروید

با خرید نسخه اندرویدی قافیه‌یاب از فروشگاه‌های زیر از این پروژه حمایت کنید:

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید
نرم‌افزار فرهنگ عروضی

فرهنگ عروضی هم‌صدا برای اندروید

فرهنگ لغت جامع عروض و قافیه با قابلیت وزن یابی.

گنجور

گنجور مجموعه‌ای ارزشمند از سروده‌ها و سخن‌رانی‌های شاعران پارسی‌گوی است که به صورت رایگان در اختیار همگان قرار گرفته است. برای مشاهده وب‌سایت گنجور اینجا کلیک کنید.

دریای سخن

نرم‌افزار دریای سخن کتابخانه‌ای بزرگ و ارزشمند از اشعار و سخنان شاعران گرانقدر ادب فارسی است که به حضور دوستداران شعر و ادب تقدیم می‌داریم.