دمیری

معنی دمیری
[دَ ری ی] (اِخ) کمال الدین ابوالبقاء محمد بن موسی بن عیسی شافعی متولد 742 و متوفی به سال 808 ه ق در دمیرهء مصر بدنیا آمد و پس از تحصیل به گفتن شعر و تدریس حدیث پرداخت از آثار اوست: 1 - حیوه الحیوان، که در دو نسخهء کوچک و بزرگ آن را ترتیب داد، بارها تجدید چاپ شده و بخش بزرگی از آن به زبان انگلیسی ترجمه گردیده است 2 - الجوهر الفرید فی علم التوحید 3 - النجم الوهاج فی شرح المنهاج در 4 جلد (از معجم المطبوعات مصر) (از یادداشت مؤلف) کمال الدین 808 ه ق)، فقیه شافعی و عالم تفسیر و حدیث و ادب، متوفای قاهره در آغاز از راه خیاطی امرار - محمد بن موسی (حدود 742 معاش می کرد، و سپس به تحصیل علم پرداخت و به جایی رسید که اجازهء تدریس و فتوی یافت در جامع ازهر تدریس کرد سالها عبادت ورزید و اغلب روزه داشت، بین سال های 762 و 799 ه ق شش بار به سفر حج رفت شهرت دمیری به سبب کتاب حیات الحیوان اوست اثر دیگرش الدیباجه در شرح سنن ابن ماجه است رجوع به ریحانه الادب و مآخذ آن و دایره المعارف فارسی شود.
اشتراک‌گذاری
قافیه‌یاب برای اندروید

با خرید نسخه اندرویدی قافیه‌یاب از فروشگاه‌های زیر از این پروژه حمایت کنید:

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید
نرم‌افزار فرهنگ عروضی

فرهنگ عروضی هم‌صدا برای اندروید

فرهنگ لغت جامع عروض و قافیه با قابلیت وزن یابی.

گنجور

گنجور مجموعه‌ای ارزشمند از سروده‌ها و سخن‌رانی‌های شاعران پارسی‌گوی است که به صورت رایگان در اختیار همگان قرار گرفته است. برای مشاهده وب‌سایت گنجور اینجا کلیک کنید.

دریای سخن

نرم‌افزار دریای سخن کتابخانه‌ای بزرگ و ارزشمند از اشعار و سخنان شاعران گرانقدر ادب فارسی است که به حضور دوستداران شعر و ادب تقدیم می‌داریم.