دکه

معنی دکه
[دَکْ کَ / کِ] (از ع، اِ) دکه دکانک دکانچه دکان سرای (یادداشت مرحوم دهخدا) سکو (برهان) سکو، و آن جایی است که قدری از زمین هموار را مرتفع سازند و بر آن نشینند (لغت محلی شوشتر، نسخهء خطی) و رجوع به دکه شود : صفهء این سرای آن است که در پایان کوه دکه ای ساخته است از سنگ خارا سیاه رنگ و این دکه چهارسو است، یک جانب در کوه پیوسته است و سه جانب در صحراست و ارتفاع این دکه مقدار سی گز همانا باشد (فارسنامهء ابن البلخی ص 126 ) در میان شهر آنجا که مثلًا نقطهء پرگار باشد دکه ای انباشته برآورده است (فارسنامهء ابن البلخی ص 138 ) به ره بر یکی دکه دیدم بلند تنی چند مسکین در آن پای بندسعدی || دکان : گر برانی نرود ور برود بازآید ناگزیر است مگس دکهء حلوائی راسعدی -دکهء آدم گری؛ دکان بهم رسیدن آدمی که عبارت از انسان است (آنندراج) : با وجود هرزه گردیها که کردم نیست حیف بر سر بازار دوران دکهء آدم گری فوقی (از آنندراج).
اشتراک‌گذاری
قافیه‌یاب برای اندروید

با خرید نسخه اندرویدی قافیه‌یاب از فروشگاه‌های زیر از این پروژه حمایت کنید:

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید
نرم‌افزار فرهنگ عروضی

فرهنگ عروضی هم‌صدا برای اندروید

فرهنگ لغت جامع عروض و قافیه با قابلیت وزن یابی.

گنجور

گنجور مجموعه‌ای ارزشمند از سروده‌ها و سخن‌رانی‌های شاعران پارسی‌گوی است که به صورت رایگان در اختیار همگان قرار گرفته است. برای مشاهده وب‌سایت گنجور اینجا کلیک کنید.

دریای سخن

نرم‌افزار دریای سخن کتابخانه‌ای بزرگ و ارزشمند از اشعار و سخنان شاعران گرانقدر ادب فارسی است که به حضور دوستداران شعر و ادب تقدیم می‌داریم.