دانه زاد

معنی دانه زاد
[نَ / نِ] (ن مف مرکب) زاده از دانه که از دانه شکافته باشد که از دانه زاده باشد که از دانه سر برزده و بیرون جهیده باشد (جنگل شناسی ساعی ج 1) - جنگل دانه زاد؛ جنگل که با کشتن تخم و دانه های درختان پدید کرده باشند، مقابل شانه زاد - دانه زاد جور؛ یا روش برش پناهی، روشی است که چوب جنگلی ناهمسالی را با آن روش برداشت کنند بتدریج جنگلی بدست می آید که دارای یک رشتهء پیوسته درختان همسال و همشکل خواهد بود (جنگل شناسی ساعی ج 1 ص 116 ) - دانه زاد کهن؛( 1) چون درختان جنگل دانه زاد به بیشینهء رویش خود رسیدند و کهنسال گردیدند جنگل را دانه زاد کهن می نامند (جنگل شناسی ساعی ج 1 ص 117 ) - دانه زاد نوبار( 2)؛ هنگامیکه درخت دارای شاخه های بزرگ و تنومند شد و باردهی آن آغاز گردید آنرا دانه زاد نوبار می خوانند در این مرحله دیگر شاخه ها نیفتاده پیوسته پایدار خواهند ماند و درخت از آنچه هست بلندتر نمیشود و فقط بر Vieille futaie (2) - Haut Futaie - (1) ( قطر آن افزوده می شود (جنگل شناسی ساعی ج 1 ص 117.
اشتراک‌گذاری
قافیه‌یاب برای اندروید

با خرید نسخه اندرویدی قافیه‌یاب از فروشگاه‌های زیر از این پروژه حمایت کنید:

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید
نرم‌افزار فرهنگ عروضی

فرهنگ عروضی هم‌صدا برای اندروید

فرهنگ لغت جامع عروض و قافیه با قابلیت وزن یابی.

گنجور

گنجور مجموعه‌ای ارزشمند از سروده‌ها و سخن‌رانی‌های شاعران پارسی‌گوی است که به صورت رایگان در اختیار همگان قرار گرفته است. برای مشاهده وب‌سایت گنجور اینجا کلیک کنید.

دریای سخن

نرم‌افزار دریای سخن کتابخانه‌ای بزرگ و ارزشمند از اشعار و سخنان شاعران گرانقدر ادب فارسی است که به حضور دوستداران شعر و ادب تقدیم می‌داریم.