دانشور

معنی دانشور
[نِ وَ] (ص مرکب) دانشمند دارای دانش صاحب علم و دانش دانا عالم دانشگر دانشی دانشومند مرد دانا و فاضل و عالم و صاحب فضل و کمال (ناظم الاطباء) خداوند و دارندهء دانش باشد چه ورصاحب و خداوند و دارنده است (برهان) : مر این جان ما را گهر دیگرست که بینا و گویا و دانشورستاسدی نه گویا نه بینا و دانشورند نه جفت خرد نز هنر رهبرنداسدی حاصل آنک از هر ذکر ناید نری هین ز جاهل ترس اگر دانشوریمولوی این طبیبان بدن دانشورند بر سقام تو ز تو واقف ترندمولوی اگر همچنین سر بخود دربرم چه دانند مردم که دانشورمسعدی نه پرهیزگار و نه دانشورند همین بس که دنیا بدین میخرندسعدی بتدبیر دستور دانشورش به نیکی بشد نام در کشورشسعدی فرق گویم من میان هر دو معقول و درست تا دهد انصاف آن کز هر دو دانشور بود امیرخسرو دهلوی خاندان رموز عیسی را ملک دانشور تو خاتون بادعرفی ز حرف حق نشود رنجه مرد دانشورقاآنی.
اشتراک‌گذاری
قافیه‌یاب برای اندروید

با خرید نسخه اندرویدی قافیه‌یاب از فروشگاه‌های زیر از این پروژه حمایت کنید:

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید
نرم‌افزار فرهنگ عروضی

فرهنگ عروضی هم‌صدا برای اندروید

فرهنگ لغت جامع عروض و قافیه با قابلیت وزن یابی.

گنجور

گنجور مجموعه‌ای ارزشمند از سروده‌ها و سخن‌رانی‌های شاعران پارسی‌گوی است که به صورت رایگان در اختیار همگان قرار گرفته است. برای مشاهده وب‌سایت گنجور اینجا کلیک کنید.

دریای سخن

نرم‌افزار دریای سخن کتابخانه‌ای بزرگ و ارزشمند از اشعار و سخنان شاعران گرانقدر ادب فارسی است که به حضور دوستداران شعر و ادب تقدیم می‌داریم.