خهی

معنی خهی
[خَ] (صوت) کلمهء تحسین و تعجب چنانکه زهی و این در اصل خه بود و آنچه مردم خهی را بقیاس زهی بکسر خاء خوانند غلط برهان قاطع) (از ) « آفرین » و « بارک الله » و « مرحبا » بمعنی « ای» و « خه » است (از آنندراج) کلمهء تحسین است و آن مرکب است از شرفنامهء منیری) (از غیاث اللغات) زهی ولی در اعجاب از حسن تنها نیست بلکه در اعجاب از قبح نیز آید (یادداشت مؤلف) : خهی گزیده و زیبا و بی بدل چو خرد زهی ستوده و بی عیب و پاک چون قرآن فرخی من آن نگویم اگر کس بر غم من گوید زهی سپاه بنفرین خهی طلیعهء شومسوزنی خهی نان پخته زهی گاو زادهسوزنی مقام دولت و اقبال را مقیم تویی زهی رفیع مقام و خهی شریف مقیمسوزنی زهی کهی و خهی چشمه ای که اندر وی قرار گیرد مار شکنج و ماهی شیمسوزنی زهی بیان تو اسرار غیب را حاکی خهی بنان تو آثار جود را تفسیرانوری خهی بحزم و سیاست کمال و زیور جود انوری زهی بدست فلک ظل چو آفتاب رحیم خهی به کلک زحل سر چو مشتری وهاب خاقانی.
اشتراک‌گذاری
قافیه‌یاب برای اندروید

با خرید نسخه اندرویدی قافیه‌یاب از فروشگاه‌های زیر از این پروژه حمایت کنید:

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید
نرم‌افزار فرهنگ عروضی

فرهنگ عروضی هم‌صدا برای اندروید

فرهنگ لغت جامع عروض و قافیه با قابلیت وزن یابی.

گنجور

گنجور مجموعه‌ای ارزشمند از سروده‌ها و سخن‌رانی‌های شاعران پارسی‌گوی است که به صورت رایگان در اختیار همگان قرار گرفته است. برای مشاهده وب‌سایت گنجور اینجا کلیک کنید.

دریای سخن

نرم‌افزار دریای سخن کتابخانه‌ای بزرگ و ارزشمند از اشعار و سخنان شاعران گرانقدر ادب فارسی است که به حضور دوستداران شعر و ادب تقدیم می‌داریم.