خویشاوند

معنی خویشاوند
[خوی / خی وَ] (اِ مرکب)کسی که بواسطهء نسبت یا از طرف پدر یا از طرف مادر و جز آن بشخص نزدیک باشد (ناظم الاطباء)( 1) قریب حمیم مُحِمّ اُسرَه نسیب (یادداشت بخط مؤلف) قوم خویش منسوب( 2) : و چنو زود بدست نیاید و حاسدان و دشمنان دارد و خویشاوند است (تاریخ بیهقی) و تو با این سواری چند و با بسطام کی خویشاوند او بود نیک برانید (فارسنامه ابن بلخی ص 101 ) رد میراث سخت تر بودی وارثان را ز مرگ خویشاوندسعدی تفخیذ؛ خواندن خویشاوند را الاقرب فالاقرب از خویش + آوند Veshavand (منتهی الارب) ( 1) - در حاشیهء برهان قاطع آمده است: با واو معدوله و فتح ششم، پهلوی مانند خویش و منسوب بخویش چه لفظ آوند برای افادهء معنی مانند و نسبت آید و در این » (پسوند) ( 2) - صاحب آنندراج گوید صورت لفظ خویش بمعنی خود به معنی کسی که در رشته قریب باشد پس برادران و خویشاوندان در رعایت و پاسداری خاطر « مانند نفس خود باشند.
اشتراک‌گذاری
قافیه‌یاب برای اندروید

با خرید نسخه اندرویدی قافیه‌یاب از فروشگاه‌های زیر از این پروژه حمایت کنید:

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید
نرم‌افزار فرهنگ عروضی

فرهنگ عروضی هم‌صدا برای اندروید

فرهنگ لغت جامع عروض و قافیه با قابلیت وزن یابی.

گنجور

گنجور مجموعه‌ای ارزشمند از سروده‌ها و سخن‌رانی‌های شاعران پارسی‌گوی است که به صورت رایگان در اختیار همگان قرار گرفته است. برای مشاهده وب‌سایت گنجور اینجا کلیک کنید.

دریای سخن

نرم‌افزار دریای سخن کتابخانه‌ای بزرگ و ارزشمند از اشعار و سخنان شاعران گرانقدر ادب فارسی است که به حضور دوستداران شعر و ادب تقدیم می‌داریم.