خموشی

معنی خموشی
[خَ] (حامص) سکوت صموت خاموشی (یادداشت بخط مؤلف) : که هر مرغ را هم خموشی نکوست فردوسی تا نشسته بر در دانش رصدداران جهل در بیابان خموشی کاروان آورده ام خاقانی بگفتن با پرستاران چه کوشی سیاست باید اینجا یا خموشینظامی اگر گوشم بگیری تا فروشی کنم در بیعت بیعت خموشینظامی یکی کم گفتن است و نه خموشیشیخ عطار سخن گرچه هر لحظه دلکش تر است چو بینی خموشی از آن خوشتر است همه وقت کم گفتن از روی کار گزیده ست خاصه درین روزگار امیرخسرو دهلوی پشیمان ز گفتار دیدم بسی پشیمان نگشت از خموشی کسی امیرخسرو دهلوی خموشی پاسبان اهل راز است ازو کبک ایمن از چنگال باز است وحشی خموشی پرده پوش راز آمد نه مانند سخن غماز آمدوحشی چو دل را محرم اسرار کردند خموشی را امانتدار کردندوحشی خموشیدن [خَ دَ] (مص) سکوت داشتن خاموش بودن ساکت شدن حرف نزدن || فرومردن چراغ (ناظم الاطباء).
اشتراک‌گذاری
قافیه‌یاب برای اندروید

با خرید نسخه اندرویدی قافیه‌یاب از فروشگاه‌های زیر از این پروژه حمایت کنید:

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

 قافیه‌یاب اندرویدی هم‌صدا

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید
نرم‌افزار فرهنگ عروضی

فرهنگ عروضی هم‌صدا برای اندروید

فرهنگ لغت جامع عروض و قافیه با قابلیت وزن یابی.

گنجور

گنجور مجموعه‌ای ارزشمند از سروده‌ها و سخن‌رانی‌های شاعران پارسی‌گوی است که به صورت رایگان در اختیار همگان قرار گرفته است. برای مشاهده وب‌سایت گنجور اینجا کلیک کنید.

دریای سخن

نرم‌افزار دریای سخن کتابخانه‌ای بزرگ و ارزشمند از اشعار و سخنان شاعران گرانقدر ادب فارسی است که به حضور دوستداران شعر و ادب تقدیم می‌داریم.